+98-21-88960013 همراه شما تا موفقیت

سیستم راهنمای مولتی مدیا موزه با نام تجاری توکا در سال 1391 طراحی و توسعه داده شد . این سیستم در سال 1393 طی قراردادی برای موزه حیات وحش ایران - دارآباد پیکربندی اختصاصی گردید و پس از جمع آوری اطلاعات زیستی و جانوری نمونه های تاکسیدرمی و پرندگان برکه آماده بهره برداری شد .
در این سیستم بازدیدکنندگان با روشن کردن وای فای گوشی هوشمند خود و اتصال به شبکه داخلی موزه میتوانند از این سیستم استفاده کنند . این سیستم از طریق مرورگر قابل استفاده است ، لذا مستقل از پلتفرم بوده و روی تمامی گوشی های هوشمند بدون نیاز به نصب نرم افزار قابل استفاده است .
بخش دیگری از این سیستم یک کیوسک اطلاع رسانی است که اطلاعات بیش از 60 پرنده موجود در برکه را در خود دارد و این اطلاعات را بصورت متن ، عکس ، صوت و ویدئو در اختیار بازدیدکنندگان قرار میدهد .

  • کارفرما : شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران
  • سال اجرا: 1393

راهنمایی موثر بازدیدگنندگان موزه دغدغه هر موزه داری است . راهنمایان فعلی که معمولا افرادی تحصیلکرده هستند ، به خوبی از پس سوالات بازدیدکنندگان بر می آیند اما بسیاری از بازدیدکنندگان هیچ گاه اقدام به پرسش از ایشان نکرده و با آگاهی مختصری ، موزه را ترک میکنند . همین موضوع دستمایه طراحی سیستم راهنمای موزه توکا گردید . در شروع پروژه بسیاری از سیستم های مشابه ، از راهنماهای صوتی تصادفی ، انتخابی ، مبتنی بر بارکد ، مولتی مدیا ، مبتنی بر GPS ، مبتنی بر RFID و ... مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مدل جدیدی طراحی گردید . در این مدل ، دستگاهی در اختیار بازدیدکنندگان قرارداده نمیشود و نرم افزاری هم روی موبایل ایشان نصب نمیگردد ، بلکه سیستمی طراحی شد تا بازدیدکنندگان با اتصال به شبکه داخلی موزه و با استفاده از مرورگر بتوانند اطلاعات نمونه ها را استخراج کنند .
این سیستم بدون نیاز به نصب نرم افزار ، بدون نیاز به اینترنت ، مستقل از پلتفرم و بدون سربار بر روی موبایل یا تبلت و همچنین بدون چالش تهیه و خرید دستگاه جانبی طراحی شده و هر بازدیدکننده ای با موبایل شخصی خود میتواند از این سیستم استفاده کند .
پیش از طراحی ، با کمک پرسشنامه هایی که بصورت منظم در اختیار گروه ها و اشخاص بازدیدکننده از موزه قرارگرفت ، ارزش های پیشنهادی کشف شد و سعی در برآورده کردن این نیازها شد . جمع آوری اطلاعات جانوری توسط همکاری که بصورت موقت به تیم پیوستند بصورت کاملا علمی جمع آوری شد .
با توجه به تعدد سالن ها و طیف های مختلف بازدیدکنندگان ، پیشنهاد تهیه چند نوع کیوسک اطلاع رسانی به موزه داده شد که تاکنون تنها یک عدد از آن ها تهیه شده و مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار گرفته است .

چالش اصلی در این پروژه عدم تمایل بازدیدکنندگان به نصب نرم افزار روی موبایشان بود . لازم به ذکر است که این پروژه در سال 1391 شروع شد و در آن زمان نسبت به حال حاضر مردم با نرم افزارهای موبایلی آشنا نشده بودند و تمایلی به نصب نرم افزار نداشتند . همچنین تجربیات ناموفق در سایر مکان ها هم به این بی علایگی دامن زده بود . به همین منظور سروری در داخل موزه استقراریافت و نرم افزار سرویس دهنده روی آن نصب گردید . پس از آن یک شبکه داخلی با دامنه نام واحد با نام DARABAD در موزه ایجاد شد . سپس این سرور در این بستر فعال گردید .
حال کافی بود تا بازدیدکنندگان به این شبکه متصل شوند و از طریق مرورگر ، این پروژه را به مانند یک وب سایت راه اندازی کنند .
بدون نیاز به نرم افزار و مستقل از اینکه سیستم عامل گوشی ایشان ویندوز، اندروید یا iOS باشد .

این پروژه با پلتفرم .net طراحی شد و تیمی متشکل از برنامه نویسان Back-end و front-end ، یک گرافیست بسیار باسلیقه ، یک دوبلور حرفه ای و یک زیست شناس زبردست و علاقمند برای اجرای آن نقش آفرینی کردند .
این پروژه در سال 1393 در دو ورژن تحت وب (برای موبایل ها) و تحت ویندوز (برای کیوسک اطلاع رسانی) طراحی شد و هم اکنون پس از گذشت 3 سال همچنان مورد پشتیبانی را استودیو میباشد و بهبود مستمر همچنان ادامه دارد .

پروژه های مشابه

همین امروز آینده را بساز ، سهم شما از تجارت الکترونیک چقدر است؟